1.5SMC120
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC120
1.5SMC120
Part Number
1.5SMC120
Description
TVS DIODE 102VWM 173.25VC DO214
Data sheet
1.5SMC120.pdf
Delivery Services
1.5SMC120
Comments
    1.5SMC120 Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)108V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp173.25V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)102V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.2A