1.5SMC150
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC150
1.5SMC150
Part Number
1.5SMC150
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 128VWM 217.35VC DO214
Data sheet
1.5SMC150.pdf
Delivery Services
1.5SMC150
Comments
    1.5SMC150 Specifications
    Series1.5SMC
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)135.45V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp217.35V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.3A