1.5SMC160
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC160
1.5SMC160
Part Number
1.5SMC160
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 136VWM 229.95VC DO214
Data sheet
1.5SMC160.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1.5SMC160
Comments
    1.5SMC160 Specifications
    Series1.5SMC
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)144V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp229.95V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)136V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A