1.5SMC170
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC170
1.5SMC170
Part Number
1.5SMC170
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 145VWM 245.7VC DO214AB
Data sheet
1.5SMC170.pdf
Delivery Services
1.5SMC170
Comments
    1.5SMC170 Specifications
    Series1.5SMC
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)153.45V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp245.7V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.5A