1.5SMC56A-E3/9AT
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC56A-E3/9AT
1.5SMC56A-E3/9AT
Part Number
1.5SMC56A-E3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMC
Data sheet
1.5SMC56A-E3/9AT.pdf
Delivery Services
1.5SMC56A-E3/9AT
Comments
    1.5SMC56A-E3/9AT Specifications
    Series1.5SMC, TransZorb®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)53.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A