1.5SMC6.8AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC6.8AT3G
1.5SMC6.8AT3G
Part Number
1.5SMC6.8AT3G
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC
Data sheet
1.5SMC6.8AT3G.pdf
Delivery Services
1.5SMC6.8AT3G
Comments
    1.5SMC6.8AT3G Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)6.45V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A