1.5SMC6.8C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC6.8C
1.5SMC6.8C
Part Number
1.5SMC6.8C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC DO214AB
Data sheet
1.5SMC6.8C.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1.5SMC6.8C
Comments
    1.5SMC6.8C Specifications
    Series1.5SMC
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)6.12V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.03V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)144.8A