1.5SMC68C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC68C
1.5SMC68C
Part Number
1.5SMC68C
Description
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC DO214AB
Data sheet
1.5SMC68C.pdf
Delivery Services
1.5SMC68C
Comments
    1.5SMC68C Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)61.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A