10BJ15CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
10BJ15CA
10BJ15CA
Part Number
10BJ15CA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
Data sheet
10BJ15CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
10BJ15CA
Comments
    10BJ15CA Specifications
    Series10BJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)41A