10BJ160A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
10BJ160A
10BJ160A
Part Number
10BJ160A
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Data sheet
10BJ160A.pdf
Delivery Services
10BJ160A
Comments
    10BJ160A Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.9A