10BJ170A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
10BJ170A
10BJ170A
Part Number
10BJ170A
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Data sheet
10BJ170A.pdf
Delivery Services
10BJ170A
Comments
    10BJ170A Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)189V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A