10BJ85CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
10BJ85CA
10BJ85CA
Part Number
10BJ85CA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Data sheet
10BJ85CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
10BJ85CA
Comments
    10BJ85CA Specifications
    Series10BJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.3A