12KPE20AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
12KPE20AH
12KPE20AH
Part Number
12KPE20AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 20VWM UNI
Data sheet
12KPE20AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
12KPE20AH
Comments
    12KPE20AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, 12KPExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse12000W (12kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp34.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)349.9A