12KPE20CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
12KPE20CAH
12KPE20CAH
Part Number
12KPE20CAH
Description
TVS DIODE 20VWM BI
Data sheet
12KPE20CAH.pdf
Delivery Services
12KPE20CAH
Comments
    12KPE20CAH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse12000W (12kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp34.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)349.9A