12KPE26CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
12KPE26CAH
12KPE26CAH
Part Number
12KPE26CAH
Description
TVS DIODE 26VWM BI
Data sheet
12KPE26CAH.pdf
Delivery Services
12KPE26CAH
Comments
    12KPE26CAH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse12000W (12kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp44V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)272.8A