12KPE36AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
12KPE36AH
12KPE36AH
Part Number
12KPE36AH
Description
TVS DIODE 36VWM UNI
Data sheet
12KPE36AH.pdf
Delivery Services
12KPE36AH
Comments
    12KPE36AH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse12000W (12kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)200.7A