12KPE40AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
12KPE40AH
12KPE40AH
Part Number
12KPE40AH
Description
TVS DIODE 40VWM UNI
Data sheet
12KPE40AH.pdf
Delivery Services
12KPE40AH
Comments
    12KPE40AH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse12000W (12kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp65.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)182.4A