12KPE48CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
12KPE48CAH
12KPE48CAH
Part Number
12KPE48CAH
Description
TVS DIODE 48VWM BI
Data sheet
12KPE48CAH.pdf
Delivery Services
12KPE48CAH
Comments
    12KPE48CAH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse12000W (12kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)53.6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.7V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)154.5A