12KPE72AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
12KPE72AH
12KPE72AH
Part Number
12KPE72AH
Description
TVS DIODE 72VWM UNI
Data sheet
12KPE72AH.pdf
Delivery Services
12KPE72AH
Comments
    12KPE72AH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse12000W (12kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)80V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp116V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)72V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)103.4A