15BJ160A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15BJ160A
15BJ160A
Part Number
15BJ160A
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBF
Data sheet
15BJ160A.pdf
Delivery Services
15BJ160A
Comments
    15BJ160A Specifications
    Series15BJ
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-221AA, SMB Flat Leads
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMBF
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A