15BJ40CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15BJ40CA
15BJ40CA
Part Number
15BJ40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBF
Data sheet
15BJ40CA.pdf
Delivery Services
15BJ40CA
Comments
    15BJ40CA Specifications
    Series15BJ
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-221AA, SMB Flat Leads
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMBF
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A