15BJ8-5AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15BJ8-5AH
15BJ8-5AH
Part Number
15BJ8-5AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 8.5VWM UNI
Data sheet
15BJ8-5AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
15BJ8-5AH
Comments
    15BJ8-5AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, 15BJxxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-221AA, SMB Flat Leads
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMBF
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)9.44V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.2A