15BJ90AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15BJ90AH
15BJ90AH
Part Number
15BJ90AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 90VWM UNI
Data sheet
15BJ90AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
15BJ90AH
Comments
    15BJ90AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, 15BJxxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-221AA, SMB Flat Leads
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMBF
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)100V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A