15KPE100A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15KPE100A
15KPE100A
Part Number
15KPE100A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 100VWM 161.3VC AXIAL
Data sheet
15KPE100A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
15KPE100A
Comments
    15KPE100A Specifications
    Series15KPE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse15000W (15kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp161.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)93.6A