15KPE160CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15KPE160CA
15KPE160CA
Part Number
15KPE160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 258.6VC AXIAL
Data sheet
15KPE160CA.pdf
Delivery Services
15KPE160CA
Comments
    15KPE160CA Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse15000W (15kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp258.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)58.4A