15KPE170A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15KPE170A
15KPE170A
Part Number
15KPE170A
Description
TVS DIODE 170VWM 272.7VC AXIAL
Data sheet
15KPE170A.pdf
Delivery Services
15KPE170A
Comments
    15KPE170A Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse15000W (15kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)189V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.7V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)55.4A