15KPE17CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15KPE17CA
15KPE17CA
Part Number
15KPE17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 29.3VC AXIAL
Data sheet
15KPE17CA.pdf
Delivery Services
15KPE17CA
Comments
    15KPE17CA Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse15000W (15kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)18.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)515.4A