15KPE180A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15KPE180A
15KPE180A
Part Number
15KPE180A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 180VWM 288.5VC AXIAL
Data sheet
15KPE180A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
15KPE180A
Comments
    15KPE180A Specifications
    Series15KPE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse15000W (15kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)201V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp288.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.3A