15KPE24CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15KPE24CA
15KPE24CA
Part Number
15KPE24CA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC AXIAL
Data sheet
15KPE24CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
15KPE24CA
Comments
    15KPE24CA Specifications
    Series15KPE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse15000W (15kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40.7V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)371A