15KPE26CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
15KPE26CA
15KPE26CA
Part Number
15KPE26CA
Description
TVS DIODE 26VWM 44VC AXIAL
Data sheet
15KPE26CA.pdf
Delivery Services
15KPE26CA
Comments
    15KPE26CA Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse15000W (15kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp44V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)343.2A