1PMT12AT1G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1PMT12AT1G
1PMT12AT1G
Part Number
1PMT12AT1G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC POWERMITE
Data sheet
1PMT12AT1G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1PMT12AT1G
Comments
    1PMT12AT1G Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-216AA
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackagePowermite
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V