1SMB12CAT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1SMB12CAT3G
1SMB12CAT3G
Part Number
1SMB12CAT3G
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Data sheet
1SMB12CAT3G.pdf
Delivery Services
1SMB12CAT3G
Comments
    1SMB12CAT3G Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency680pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A