1SMB16CAT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1SMB16CAT3G
1SMB16CAT3G
Part Number
1SMB16CAT3G
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Data sheet
1SMB16CAT3G.pdf
Delivery Services
1SMB16CAT3G
Comments
    1SMB16CAT3G Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency520pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A