1SMB30CAT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1SMB30CAT3G
1SMB30CAT3G
Part Number
1SMB30CAT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Data sheet
1SMB30CAT3G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1SMB30CAT3G
Comments
    1SMB30CAT3G Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency290pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A