1SMB33AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1SMB33AT3G
1SMB33AT3G
Part Number
1SMB33AT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Data sheet
1SMB33AT3G.pdf
Delivery Services
1SMB33AT3G
Comments
    1SMB33AT3G Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency510pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.3A