1SMB8.5AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1SMB8.5AT3G
1SMB8.5AT3G
Part Number
1SMB8.5AT3G
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Data sheet
1SMB8.5AT3G.pdf
Delivery Services
1SMB8.5AT3G
Comments
    1SMB8.5AT3G Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency1690pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)9.44V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A