1SMC18AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1SMC18AT3G
1SMC18AT3G
Part Number
1SMC18AT3G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Data sheet
1SMC18AT3G.pdf
Delivery Services
1SMC18AT3G
Comments
    1SMC18AT3G Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.4A