1SMC26AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1SMC26AT3G
1SMC26AT3G
Part Number
1SMC26AT3G
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Data sheet
1SMC26AT3G.pdf
Delivery Services
1SMC26AT3G
Comments
    1SMC26AT3G Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.6A