1V5KE8V2A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1V5KE8V2A
1V5KE8V2A
Part Number
1V5KE8V2A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO201AD
Data sheet
1V5KE8V2A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1V5KE8V2A
Comments
    1V5KE8V2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)7.79V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A