1V5KE9V1A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1V5KE9V1A
1V5KE9V1A
Part Number
1V5KE9V1A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201AD
Data sheet
1V5KE9V1A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1V5KE9V1A
Comments
    1V5KE9V1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)8.65V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.78V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)112A