5.0SMDJ70A-QH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
5.0SMDJ70A-QH
5.0SMDJ70A-QH
Part Number
5.0SMDJ70A-QH
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Data sheet
5.0SMDJ70A-QH.pdf
Delivery Services
5.0SMDJ70A-QH
Comments
    5.0SMDJ70A-QH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, 5.0SMDJ-Q
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse5000W (5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)77.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)44.3A