5KP170A-B
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
5KP170A-B
5KP170A-B
Part Number
5KP170A-B
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC P600
Data sheet
5KP170A-B.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
5KP170A-B
Comments
    5KP170A-B Specifications
    Series5KP
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseP600, Axial
    Power - Peak Pulse5000W (5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP600
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)189V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.5A