6KPE15AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
6KPE15AH
6KPE15AH
Part Number
6KPE15AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC UNI
Data sheet
6KPE15AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
6KPE15AH
Comments
    6KPE15AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, 6KPExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)270.5A