6KPE18AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
6KPE18AH
6KPE18AH
Part Number
6KPE18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC UNI
Data sheet
6KPE18AH.pdf
Delivery Services
6KPE18AH
Comments
    6KPE18AH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)226A