6KPE30AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
6KPE30AH
6KPE30AH
Part Number
6KPE30AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC UNI
Data sheet
6KPE30AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
6KPE30AH
Comments
    6KPE30AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, 6KPExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)136.4A