6KPE33AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
6KPE33AH
6KPE33AH
Part Number
6KPE33AH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC UNI
Data sheet
6KPE33AH.pdf
Delivery Services
6KPE33AH
Comments
    6KPE33AH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)123.8A