6KPE36AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
6KPE36AH
6KPE36AH
Part Number
6KPE36AH
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC UNI
Data sheet
6KPE36AH.pdf
Delivery Services
6KPE36AH
Comments
    6KPE36AH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)113.6A