6KPE43CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
6KPE43CAH
6KPE43CAH
Part Number
6KPE43CAH
Description
TVS DIODE 43VWM BI
Data sheet
6KPE43CAH.pdf
Delivery Services
6KPE43CAH
Comments
    6KPE43CAH Specifications
    Package / CaseAxial
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageP-600/R-6
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)47.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)95.1A