AK10E-300C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
AK10E-300C
AK10E-300C
Part Number
AK10E-300C
Description
TVS DIODE 300VWM 470VC AXIAL
Data sheet
AK10E-300C.pdf
Delivery Services
AK10E-300C
Comments
    AK10E-300C Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)330V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp470V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)