AK10E-380C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
AK10E-380C
AK10E-380C
Part Number
AK10E-380C
Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Data sheet
AK10E-380C.pdf
Delivery Services
AK10E-380C
Comments
    AK10E-380C Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)401V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp520V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)380V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)